top of page
logo-carbograf.png

Ślizgi węglowe, zbieracze prądu

1. Zastosowanie

Spólka CARBO-GRAF Sp. z o.o. kontynuuje produkcję węglowych ślizgów do trakcji tramwajowej, trolejbusowej, kolejowej oraz przemysłowej rozpoczętą przez Zakłady Elektrod Węglowych w Raciborzu prze kilkudziesięciu laty. Wieloletnie doświadczenie oraz ciągła poprawa technologii wytwarzania skutkuje wyrobem konkurującym z powodzeniem z innymi producentami w branży wyrobów z węgla i grafitu.

 

Zakłady Elektrod Węglowych w Raciborzu były producentem zaopatrującym cały krajowy tabor szynowy za wyjątkiem trakcji kolejowej w węglowe nakładki do odbieraków prądu. Pozwalało to na ciągłe wdrażanie uwag odbiorców nakładek celem poprawy jakości oraz obniżania kosztów produkcji.

 

Obecnie te doświadczenia pozwalają spółce CARBO-GRAF produkować nakładki węglowe o wysokim wskaźniku jakości do ceny, co jest bardzo istotne dla klientów.

 

Korzyści stosowania odpowiednio dobranych ślizgów węglowych są bezsporne, zwłaszcza jeżeli chodzi głównie o zapewnienie takich parametrów jak:

  1. trwałość przewodów trakcyjnych

  2. eliminacja awarii zespawania odbieraka z przewodem trakcyjnym

  3. eliminacji zakłóceń radiowych

  4. obniżenie hałasu

  5. obniżenie kosztów eksploatacji

2. Asortyment:
3. Wymiary oferowanych ślizgów i zbieraczy prądu
4. Parametry tworzyw kompozytowych
5. Badania i rozwój.

W ostatnim okresie CARBO-GRAF Sp. z o.o. rozwija technologię wytwarzania ślizgów węglowych klejonych do opraw aluminiowych pantografów tramwajowych i kolejowych w oparciu o własną technologię klejenia i konstrukcji opraw. Nasze ślizgi charakteryzują się innowacyjnością produktową polegającą na tym, że w jednym produkcie występuje zespół wielu cech funkcjonalnych i użytkowych takich jak:

  • zdolność nakładek stykowych ślizgów do przenoszenia dużych ładunków elektrycznych

  • wysoka trwałość i odporność na działanie systematycznie występujących obciążeń

  • użytkowych

  • wysoka wytrzymałość na ścieranie poprzez zoptymalizowanie twardości kompozytu

  • zwiększenie komfortu eksploatacji dla użytkownika

 

W tym zakresie współpracujemy z krajowymi ośrodkami naukowo- badawczymi, między innymi AGH Kraków, Instytut Materiałów Nieżelaznych Gliwice, Politechnika Śląska .  Aktualnie pracujemy nad technologią wytwarzania tworzywa węglowego nowej generacji pozwalającą na znaczne obniżenie masy ślizgu , zmniejszenie rezystancji pomiędzy nakładką ślizgową a oprawą samonośną oraz poprawę dynamiki jego pracy.

bottom of page